مقالات

9 نکته طلایی برای خرید اسپرسوساز !

نکات قبل از خرید اسپرسو ساز

9 نکته طلایی برای خرید اسپرسوساز

هنگامی که می خواهید برای اولین بار اسپرسوساز بخرید، با یک مشکل بزرگ روبرو می شوید؛ انتخاب های مختلفی وجود دارد که حتی اگر دومین خرید اسپرسوساز شما باشد، می تواند کار دشواری باشد.

انواع مختلفی از اسپرسوساز وجود دارد، و امروزه رقابت زیادی در بازار وجود دارد، به طوری که گاهی اوقات انتخاب کردن واقعاً دشوار است به همین دلیل است که ما 9 نکته طلایی برای خرید اسپرسوساز را گردآوری کرده ایم تا حتی اگر نمی‌خواهید به‌زودی خرید کنید، این مطلب به شما نشان بدهد که چه تفاوت‌هایی بین اسپرسوسازها وجود دارد و برای عصاره گیری هرچه بهتر از قهوه، اسپرسوسازها باید چه ویژگی هایی داشته باشند.

اسپرسوساز چیست؟

برای اینکه یک دستگاه بتواند اسپرسو بسازد، باید بتواند فشار زیادی ایجاد کند تا قهوه را دم کند. اغلب مردم فکر می‌کنند اسپرسو قهوه‌ای است که غلظت بیشتری دارد، اما این اشتباه است. نمی‌توانیم با استفاده از قهوه‌ساز یا فرنچ پرس قهوه‌ای را به شکل اسپرسو تهیه کنیم.
یک اسپرسوساز چندین بخش دارد که از یک دستگاه نسبت به دستگاه دیگر متفاوت است، اما برخی از قطعات هستند که همیشه ثابت می مانند مانند: پمپ، مخزن بخار، هد گروپ و فیلتر.
مخزن بخار بخشی است که آب را گرم می کند، گروه هد (head group) آب را به فیلتر می رساند، پمپ فشار دم کردن را ایجاد می کند و فیلتر جایی است که قهوه آسیاب شده دم کرده و فیلتر می شود.
اجزایی که هنگام خرید اسپرسوساز باید به آن توجه کرد!
این مطلب ما به شما نشان می‌دهد که مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام خرید اسپرسوساز در نظر بگیرید چیست، اگر می‌خواهید شات‌های اسپرسو با کیفیت کافی‌شاپ و نوشیدنی‌های درجه یک قهوه داشته باشید، تا انتها همراه ما باشید.
در هنگام خرید اسپرسوساز، مهم ترین نکته توجه به ویژگی های دستگاه است، برای آشنایی بیشتر با ویژگی های آن نیاز هست تا اجزای اسپرسوساز آشنا باشیم:

اجزایی که هنگام خرید اسپرسوساز باید به آن توجه کرد!

پرتافیلتر (Portafilter)

پرتافیلتر قطعه مهمی از تجهیزات اسپرسوساز است که به شما کمک می کند تا کل مراحل عصاره گیری قهوه را در حین دم کردن اسپرسو تماشا کنید. شما پودر قهوه خود را درون پرتافیلتر میریزید و منتظر می شوید که دستگاه شما عصاره گیری را انجام دهد.
مدل های دستگاه های نیمه اتوماتیک اسپرسوساز از سبک های مختلف پرتافیلتر استفاده می کنند. برخی از رده های پایین همیشه از سبدهای فیلتر تحت فشار در پرتافیلترهای خود استفاده می کنند. سبدهای تحت فشار کرم مصنوعی ایجاد می کنند و به باریستای خانگی این تصور نادرست را می دهند که شات عالی دریافت کردند. سبدهای بدون فشار به شما این امکان را می دهند که تکنیک خود را کامل کنید و شات های عالی را بیرون بکشید.
سبدهای تحت فشار برای مبتدیانی است که فقط یک فنجان قهوه قوی می خواهند و طعم آن به اندازه راحتی آن مهم نیست.
بنابراین اگر شما از خرید اسپرسوسازهایی بدون سبد تحت فشار استفاده کنید؛ کیفیت بهتری برای قهوه خود دریافت می کنید.

نکات درباره خرید اسپرسوساز
مخزن بخار

مخزن بخار نیز نکته است که شما باید به دنبال آن باشید. بهترین مخزن ها از جنس برنج هستند و هرچه مخزن بزرگ‌تر باشد، آب گرم بیشتری خواهید داشت، بنابراین تحویل تعداد شات‌های اسپرسو پشت سر هم بیشتر می‌شود.
یک دستگاه مخزن بخار دوتایی به شما امکان می دهد همزمان شات های اسپرسو را بیرون بکشید و شیر بخارپز کنید که با یک مخزن نمی توانید انجام دهید. اما یک دستگاه مخزن بخار دوگانه بسیار گرانتر از یک مخزن بخار است.
ظرفیت مخزن نیز مهم است، اگر نیاز دارید که شات ها را پشت سر هم بیرون بکشید خرید اسپرسوساز بیش از 280گرم ظرفیت برای یک اسپرسوساز خانگی اندازه مناسبی است.
برخی از ماشین ها به جای مخزم بخار مجهز به ترموبلاک هستند. ترموبلاک توسط المنتی گرمازا تا درجه مناسب برای تهیه‌ اسپرسو و یا کف شیر ( فوم شیر) داغ می شود. آب باید از داخل مسیرهای تونل مانند ترموبلاک عبور کرده و به هد گروپ برسد.

آب در حین عبور از ترموبلاک گرما را به خود می گیرد و به دمای مناسبی برای تهیه اسپرسو می رسد در حالی که ترموبلاک راه حل بدی نیست، اما با توجه به اینکه ما یک سیستم کنترل دما خوب در هر دو راه حل داریم بنابراین انتخاب ترموبلاک فقط هزینه ما را بالاتر می برد.

انتخاب مخزن بخار مناسب برای خرید اسپرسوساز یکی از اجزای کلیدی است، به خصوص اگر نوشیدنی های شیری مانند کاپوچینو و لاته درست می کنید. ماشین‌هایی که دارای یک مخزن بخار هستند برای عصاره گیری همزمان از قهوه و شیر، مشکلاتی را ایجاد میکنند.

مشکل زمانی رخ می دهد که دم کردن اسپرسو و بخار پز کردن شیر به دمای متفاوتی نیاز دارند، بنابراین باید بین شات اسپرسو و کف کردن شیر صبر کنید تا مخزن به دمای مناسب برای بخارپز برسد. دمای داخلی مخزن برای دم کردن اسپرسو حدود 201 درجه فارنهایت است.

دمای داخلی مخزن برای بخارپز کردن شیر بین 252 درجه فارنهایت تا 262 درجه فارنهایت است. بنابراین تصور کنید که آیا نیاز به تهیه چند لاته پشت سر هم دارید.

صبر کنید تا مخزن تا 201 درجه فارنهایت گرم شود، اسپرسو را بیرون بکشید، سپس صبر کنید تا مخزن تا 252 درجه فارنهایت گرم شود و همین روند را تا عصاره گیری مجدد از قهوه تکرار کنید بنابراین کاری زمانبر است.

کنترل دما

اسپرسو یک روش دم کردن قهوه بسیار دقیق است و دمای عصاره گیری از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی دستگاه ها دارای یک ترموستات داخلی خواهند بود که وقتی آب در مخزن به دمای مطلوب رسید گرمایش را متوقف می کند.

مشکل این است که اجزای دستگاه دارای اینرسی حرارتی(بازنشر گرما) هستند. حتی زمانی که ترموستات را خاموش می کند، گرما را منتقل می کنند. به این معنی است که مخزن بخار بیش از حد گرم می شود و دمای مطلوب از بین می رود.
این مشکل با PID حل می شود. PID راه حل کنترل دما است که با نزدیک شدن به دمای مورد نظر، مقدار گرمایش را کاهش می دهد. به این ترتیب، گرمای بیش از حد ناچیز خواهد بود و بازنشر گرما را نخواهیم داشت.
اگر در مورد طعم شات های اسپرسو خود حساس هستید، این مورد یکی از ویژگی هایی است که در خرید اسپرسوساز خانگی و صنعتی خود حتما نیاز دارید.

فشارسنج

گیج فشار یکی از موارد مناسب و خوب است، زیرا به شما امکان می دهد فشار را در هنگام عصاره گیری از قهوه ببینید، این یک نیاز ضروری نیست، اما می توان از آن در مواردی محدود استفاده کرد.

میله بخار

میله بخار یک لوله فلزی کوچک و جامد است، مانند بازویی که از دستگاه بیرون زده و معمولاً در نزدیکی هد گروه یا قهوه قرار دارد. بازوی متصل شده بخار را وارد شیر می کند و به آرامی آن را تحت فشار گرم می کند. همچنین هوا را به شیر اضافه می کند که باعث کف می شود.
لوله های فلزی تحرک خاصی دارند که در اسپرسوسازهای مختلف متفاوت است و لوله هایی که متحرک نیستند همیشه شما را اذیت می کند، بنابراین انتخاب لوله فلزی متحرک انتخاب عاقلانه تری است.
بسته به ترجیحات شما در مورد نوشیدنی‌ها، ممکن است بخواهید بین نوک چوب بخار کلاسیک و نوک کف کن خودکار یا پانارلو یکی را انتخاب کنید.

پانارلو یک سیستم تقویت کننده بخار است که هوای بیشتری را در شیر تزریق می‌کند تا به باریستای مبتدی کمک کند تا شیر بافتی برای کاپوچینو تهیه کند.

این سیستم به شما امکان می‌دهد تا با استفاده از نوک پانارلو، شیر را به طور دقیق کنترل کنید و به راحتی بافت صاف و مناسبی را برای کاپوچینو بدست آورید. در مقابل، نوک چوب بخار کلاسیک و نوک کف کن خودکار همچنین گزینه‌های مناسبی هستند که بسته به تجربه و تمرین شما، می‌توانید از آنها استفاده کنید.
اگر شما بیشتر از لاته، کاپوچینو تهیه می‌کنید، به شیر بخارپز نیاز دارید. این به این معناست که شما از نوک چوب بخار کلاسیک استفاده می‌کنید، اما برای اینکه به خوبی بتوانید آن را تهیه کنید، به مهارت و تمرین بیشتری نیاز دارید.

با استفاده از شیر بخارپز، شما می‌توانید یک رنگ سفید صاف بدست آورید که بافت آن در میان کاپوچینو و لاته قرار می‌گیرد. با تولید یک حباب کوچک و لطیف از شیر بخارپز، طعم خاص و منحصر به فرد خود را به کاپوچینو می‌دهد و به باریستا اجازه می‌دهد تا طرح‌های هنری زیبایی را در لاته ایجاد کند.

آسیاب قهوه

ماشین های اتوماتیک و فوق اتوماتیک دارای آسیاب داخلی هستند. کیفیت این آسیاب طعم شات اسپرسوی شما را می سازد یا از بین میبرد.
به طور معمول، فرزهای سرامیکی بی صداتر از آنهایی هستند که مجهز به فرزهای مخروطی فولادی هستند.
اگر به دنبال کمال مطلق در شات‌های اسپرسو هستید، توانایی تنظیم دقیق اندازه آسیاب می‌تواند نکته‌ای مهم باشد که باید به دنبال آن باشید.

با تنظیم دقیق اندازه آسیاب، می‌توانید اثرات مختلفی بر روی طعم و قوام اسپرسو داشته باشید. با تنظیم درست آسیاب، می‌توانید اندازه قهوه‌ی آسیاب شده را به طور دقیق کنترل کنید و به دست آوردن شات‌های اسپرسو با طعم و عملکرد مطلوب راحت‌تر خواهد بود.

بنابراین، اگر به دنبال کمال مطلق در تهیه شات‌های اسپرسو هستید، توصیه می‌شود توجه ویژه‌ای به توانایی تنظیم دقیق اندازه آسیاب خود داشته باشید.

شما میتوانید برای خرید آسیاب قهوه از محصولات فروشگاه بازرگانی گلستان دیدن کنید و بابت میزان آسیاب قهوه خیال خود را آسوده کنید.

پمپ

موارد زیادی را نمی توانید در مورد پمپ موجود در اسپرسوساز خود کنترل کنید. استاندارد امروز در اسپرسو 9 بار فشار است که نرمال شده است. این بدان معناست که اکثر ماشین ها دارای یک شیر فشار بیش از حد هستند که اگر فشار از 9 بار فراتر رود اسپرسو طعم مطلوب خود را از دست می دهد.
در خرید اسپرسو ساز خانگی دو دسته الکتروپمپ وجود دارد: پمپ ارتعاشی و پمپ پره ای چرخشی.
پمپ های ارتعاشی ارزان هستند، به راحتی قابل تعویض و کوچک هستند. آنها بلندتر از پمپ های چرخشی هستند و در مقایسه با آنها طول عمر کمتری دارند.

پمپ‌های چرخشی کمی گران‌تر و بزرگتر هستند، بنابراین به طور خودکار به فضای بیشتری در داخل اسپرسوساز نیاز دارند بنابراین هنگام خرید اسپرسوساز به فضای اختصاص داده شده برای آن توجه داشته باشید.

مخزن آب

اگرچه مهم ترین قطعه یک اسپرسوساز نیست، اما مخزن آب می تواند شما را به دردسر بیاندازد.
اگر روند انتخاب شما به تفاوت بین مخازن آب بستگی دارد، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

اندازه مخزن به خصوص اگر نوشیدنی های زیادی دم کنید مهم است. تصور کنید که باید هر دو یا سه روز یک بار مخزن را پر کنید. نکته بعد دسترسی به مخزن آب ست.

اگر باید از بالا به مخزن دسترسی داشته باشید و قصد دارید اسپرسوساز خود را زیر کابینت خود بچسبانید، هر بار که نیاز به پر کردن مجدد دارید، باید دستگاه را بیرون بکشید بنابراین توجه به این نکته ضروری است برخی اسپرسوسازهای صنعتی نیز مستقیما به شیر آب وصل می شوند.

سینی چکه

درست است که سینی چکه قطره‌های قهوه برای تنظیم باریستای خانگی اهمیت کمتری دارد و معمولاً نادیده گرفته می‌شود.

اما اگر شما تعداد زیادی شات را در یک زمان بیرون می‌کشید، یک سینی قطره‌ای کوچک به دفعات بیشتری نیاز به تخلیه دارد. به عبارت دیگر، اگر شما تولید قهوه بیشتری را در یک زمان می‌خواهید، باید به سینی چکه قطره‌ای بزرگتری نیاز داشته باشید تا بتواند حجم بیشتری از قطره‌های قهوه را دریافت کند.

در نتیجه، با توجه به این نکته، باید بنا به نیاز خود و تولید قهوه در یک زمان خاص توجه کنید و سینی چکه قطره‌ای مناسب را انتخاب کنید.

جمع بندی

داشتن یک دستگاه قهوه ساز خوب واقعاً برای یک علاقه‌مند به قهوه موردی حیاتی است. برای افرادی که به قهوه اعتیاد دارند، شروع روز بدون حداقل یک فنجان قهوه تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد. قهوه واقعاً توانایی خوشحال کردن مردم را دارد و این یک واقعیت ثابت شده است.

به همین دلیل است که باید در انتخاب و خرید اسپرسوساز خود دقت کنید. در مقاله‌ای که اشاره کردیم، درباره ویژگی‌های مختلف اسپرسوسازها صحبت کردیم تا به شما کمک کنیم بهترین انتخاب را داشته باشید.
اگر هنوز مطمئن نیستید که کدام اسپرسوساز برای شما بهتر است، توصیه می‌کنم راهنمای خرید اسپرسوساز ما را مطالعه کنید. در آنجا نکات بسیار مفیدی برای شما لیست شده است که به شما در انتخاب مناسب ترین و بهترین دستگاه اسپرسوساز کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *